Турска кухня
Турска и ориенталска кухня, специалитети в София
Любима, неповторима, въздействаща: Турската кухня е една от най-богатите и разнообразни кулинарни постижения в света. Тя се е развила под влиянието на различни култури, особено благодарение на Османската империя, която е събирала рецепти и техники от Балканите, Близкия изток, Централна Азия и Средиземноморието. Умело съчетала и запазила най-доброто от вкусовете на миналото, днес я срещаме в съвременен вариант все така прекрасна и пленителна!
Характерни за турската кухня са ястие от месо (Агнешкото, телешкото и пилешкото, като се използват в кебапи - адана, урум, ислям кебап и други), зеленчуци и бобови култури (Патладжани, чушки, домати и леща), ориз и булгур, изобилието от подправки и билки (Кимион, сумак, мента, червен пипер, канела и карамфил), а десертите (Баклава, локум, кюнефе и реване) са главозамайващи. Особено внимание се е обвъщало на сладкарството!
Ориенталска кухня и връзката ѝ с турската кухня
Ориенталската кухня е общо понятие, което включва кулинарни традиции от Близкия изток и Северна Африка. Турската кухня има много допирни точки с нея, но не е напълно идентична. Общите елементи са:
- Използване на подправки като шафран, кимион, канела и кориандър.
- Ястия с месо, приготвени на шиш или задушени (подобно на арабските и персийските ястия).
- Традиционни сладкиши, като баклава, халва и кадаиф, които са разпространени и в Близкия изток.
Основната разлика е, че турската кухня включва и балканско влияние, както и по-голямо разнообразие от млечни продукти, супи и тестени изделия.
Турската кухня има много тънкости и кулинарни тайни, които правят ястията ѝ толкова вкусни и ароматни. Например:
- За пухкав и ароматен пилаф използвайте дългозърнест ориз, например жасмин или басмати. Оризът трябва да се измие добре, докато водата стане прозрачна, за да се премахне нишестето.
- За сочен адана или урум кебап използвайте смес от агнешко и телешко месо с 20-30% мазнина. Оставете месото да почине в хладилника поне 6-8 часа с подправки като кимион, червен пипер и сумак. Шишовете трябва да са метални.
- Перфектната баклава: Фините кори (юфка) трябва да бъдат разточени почти до прозрачност. Маслото трябва да е чисто краве масло (гхи), защото то придава автентичния вкус и хрупкавост. Нарежете баклавата преди печене, защото след това сиропът ще се разпредели по-добре. Горещата баклава трябва да се залива със студен сироп (или обратното), за да се получи идеалната текстура.
- Турският чай се приготвя в двойна кана – долната част съдържа вряща вода, а горната – концентриран чай. Разрежда се според вкуса.
- Турското кафе се прави на слаб огън и не се разбърква след първото кипване – така пяната остава плътна.